Ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hasar tespit çalışmalarının sonuna geldik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gaziantep’in İslahiye ilçesinde açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında şu değerlendirmelerde bulundu:

İslahiye, Gaziantep’in ilçelerinin tam ortasında, depremden en çok olumsuz etkilenen yerleşim birimlerimizin ortasında yer alıyor. İlçemizde bulunan 31 adet seyyar mutfağımız vatandaşlarımıza hizmet vermektedir. Elektrik ve su altyapısı üzerinde daha fazla rastgele yük yok.

Doğal gazla ilgili sorunları çözmeye çalışıyoruz. Karayolu ulaşımında bir sıkıntı yok. Başta konut olmak üzere diğer beklentiler için de analizler üretiyoruz. İslahiye’de 2 bin 220 binada bulunan 4 bin 175 bağımsız bölümün kullanıma uygun olmadığı anlaşıldı.

Önümüzdeki 2 ayda ülkemiz genelinde 18 bin 544’ü Gaziantep’te olmak üzere toplam 200 bin konutun inşaatına başlıyoruz. Köylerimizde yerel dokuya uygun 70 bin adet ev, ahır ve bahçe inşa ederek hak sahiplerine teslim edeceğiz.

Jeoloji ve zemin etütleri tamamlanmış şehir merkezlerinde yapacağımız 200.000 konutun ilk sözleşmesini imzaladık.

Toplam 1797 konutun yapım süreci yarın hızla başlıyor. Her zaman söylediğim gibi ağırlığı, hafifliği ne olursa olsun yeni bir anlayışla şehirlerimizi dindar ve barışçıl yerleşim yerlerine dönüştürmeye kararlıyız. Sıfırdan başlayarak kendimize hem inanıp güveneceğiz hem de bu binalarda yaşayanların özgüvenle yaşamasını istiyoruz.

Hedefimiz sarsıntı evlerini ve köy evlerini 1 yıl içerisinde büyük ölçüde bitirmek. İnşallah devlet ve millet el ele bu zor günleri atlatır. Rabbim bizlere ve aziz milletimize bir daha böyle acılar yaşatmasın. Bir kez daha İslahiye’ye geçmiş olsun diyorum, her birinizi sevgi ve saygıyla selamlıyor, sağlıkla ve esenlikle kalın. Allah’ın izniyle bu musibeti 1 yıl içinde atlatacağız…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu