Ekonomi

Aydın’da Marketlere Gıda Etiketleri Asıldı

Gıda kayıp ve israfını önlemek amacıyla gıda etiketleri Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından incelenirken, Son Tüketim Tarihi (STT) ile Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi (TETT) kavramları ve farklılıkları konusunda tüketicileri bilinçlendirmek amacıyla hazırlanan afişler hazırlandı. Aydın’da pazarlarda asıldı.

Aydın’ın Didim ilçesindeki marketlere Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicinin Bilgilendirilmesi Yönetmeliği çerçevesinde hazırlanan bilgilendirme afişleri asıldı. Didim İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince gıda kayıp ve israfının önüne geçebilmek için tüm marketlere asılan afişlerde etiket denetimi yapıldı. Asılan afişlerde Son Kullanma Tarihi (STT) ve Önerilen Son Kullanma Tarihi (TETT) kavramlarının ve farklılıklarının tüketiciye tanıtılması ve bu kavramların tüketici tarafından doğru olarak bilinmesi gerektiğine dikkat çekildi.

Konuyla ilgili Didim İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketici Bilgilendirme Yönetmeliği çerçevesinde Kontrol Kontrol, gıda işletmecilerine raf tarihini gösteren tarih bilgisi konusunda yol gösterici olmayı amaçlamaktadır. Gıda ve İlaç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ‘Gıda Etiketlerinde Raf Ömrü Bilgilerinin Belirlenmesi ve Belirtilmesine İlişkin Kılavuz’ afişleri tüm hipermarket ve marketlerimize asıldı. gıda denetiminden sorumlu çalışanlarımız ve market çalışanlarımız tarafından. – AYDIN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu