Haber

Kahramanmaraş şehitleri anısına yaptırılan “Kanlıdere Köprüsü” depremden sağ kurtuldu.

Kahramanmaraş şehitleri anısına yaptırılan “Kanlıdere Köprüsü” depremden sağ kurtuldu.

Kahramanmaraş’ta Kurtuluş Savaşı’nda düşmanın Müslümanları şehit ettiği noktada yapılan Kanlıdere Köprüsü depremlerden sağ kurtuldu.

KAHRAMANMARAŞ – Kahramanmaraş’ta Milli Mücadele’de düşmanın Müslümanları şehit ettiği noktada yapılan Kanlıdere Köprüsü depremden sağ kurtuldu.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki depremin ardından binlerce bina ve tarihi mekan enkaza döndü ve birçoğu ayakta kalmayı başardı. Ayakta kalmayı başaran tarihi yapılardan biri de Milli Mücadele’de Müslüman halkın boğazlarının düşman askerleri tarafından kesilip dereye atılmasından dolayı Kanlıdere Köprüsü adını alan 2 asırlık köprü. Yüzyılın felaketi olarak nitelendirilen sarsıntılardan sağ kurtulmayı başaran köprü görenleri hayrete düşürüyor.

Mahalle sakinlerinden Mustafa Bekçi, eski binaların daha sağlam olduğuna değinerek, “Eski köprüler yenilerinden daha sağlam. Komşularımızın hepsi öldü. Mesele şu ki komşu öldü. Bizimkilerin yarısı. Ev uçtu, biz içinde kaldık. Bu köprüler ayakta kaldı.”

Başka bir vatandaş, “Bu köprü çok eski bir yapı, bildiğim kadarıyla sağlam ve dayanıklı. Yanındaki köprü yeni yapılmasına rağmen ayakta kalmış. Geçmişin mimarisiyle sağlam bir şekilde yapılmış ve bu köprü de kurtuldu.”

haber-persembe.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu